Magazín

Hrozno predĺži život a pomôže pri chudnutí

hrozno

Hrozno predĺži život

Blíži sa leto a spolu s letom aj množstvo ovocia ktoré rastie v našich záhradách. V južnejších častiach Slovenska sa veľmi dobre darí hroznu. Bola by škoda ho nevyužiť pre svoje zdravie. Je to nielen veľmi chutné ovocie, ale aj veľmi prospešné. Čo teda vlastne užívaním hrozna môžete získať?

Dlhý život s hroznom

V šupke hrozna sa nachádza resveratrol ktorý dokáže znížiť výskyt kardio-vaskulárnych ochorení a podľa výskumov tiež slúži ako prevencia pred vznikom rakoviny. V organizme človeka pôsobí ako antiumonogén a antioxidant ktorý chráni pred voľnými radikálmi a poškodením DNA. Pôsobenie resveratrolu bolo sledované na pokusných myšiach a červoch ktorým sa dávkach resveratrolu predĺžila životnosť buniek.

Resveratrol sa nachádza hlavne v šupke hrozna. Resveratrol sa pokúsila do tabliet dostať farmaceutická firma Glaxo, ktorá investovala značné finančné prostriedky do výskumu a vývoja. Bohužiaľ tablety ktoré s obsahom resveratrolu vyrobili poškodzovali obličky a tak sa v roku 2010 výskum zastavil a tablety sa nikdy nedostali na trh.

Hrozno znižuje cholesterol

Konzumovanie hrozna však nieje prospešné len pre resveratrol. Semienka a šupka hrozna dokáže znížiť hladinu. Hrozno tiež obsahuje látky ktoré majú antihistamínový účinok. Hrozno obsahuje vitamíny A, B, C a E, rôzne minerálne látky a stopové prvky, najmä draslík, vápnik, fosfor, kremík, meď, mangán a železo. Hrozno podporuje trávenie a má tiež močopudné účinky ktoré sú vhodné pri detoxikácií.

Vhodné pri diéte

Hrozno je vhodné pri diéte. 140 gramov hrozna obsahuje asi 400 kJ. Hrozno obsahuje okolo 80 percent vody a približne 18 percent hroznového cukru. Ten na rozdiel od klasického rafinovaného cukru uvoľňuje energiu postupne a neukladá ju do zásob vo forme tuku čo je pri diéte veľmi vhodné. Pri chudnutí tiež pomôže vysoký obsah draslíka ktorý chudnutie podporuje.

Pozor na kvalitu

Pred konzumáciou hrozna by ste si mali dať pozor na samotnú kvalitu hrozna. Pri pestovaní hrozna sa používa hodne pesticídov a preto by bolo vhodnejšie jesť hrozno z vlastnej záhradky alebo z ekologického poľnohospodárstva.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *