Tipy pre zdravie

Ide jar, hľadajte medvedí cesnak

medvedí cesnak

Medvedí cesnak

Práve je ten čas kedy zo zeme po zimnej prestávke začína vyrastať medvedí cesnak a aj ostatné liečivé byliny. Ak sa medvedí cesnak ešte neskúsili, tak práve je na to vhodná doba ísť niekam do blízkosti lesov, pretože možnosť nazbierať si ho máte len počas dvoch mesiacov v roku (marec, apríl).

Kde nájdem medvedí cesnak?

Ako som už vyššie spomínal, máte na zber dva mesiace v roku. Veľmi záleží aj na lokalite, pokým na juhu ho nájdete už v marci, na severe vo vyšších polohách sa objaví až v apríli. Tak či onak medvedí cesnak hľadajte vo vlhkých lesoch. Často nájdete veľké plochy posiate listami medvedieho cesnaku.

Pri zbere pozor

Ak so zberom medvedieho cesnaku nemáte skúsenosti, mali by ste si prizvať niekoho skúsenejšieho. Medvedí cesnak je totižto veľmi ľahko zameniteľný s konvalinkou. Konvalinka je bohužiaľ prudko jedovatá a takáto zámena by sa pre vás alebo vašich blízkych nemusela skončiť dobre. Pri zbere by ste mali cítiť cesnakovú arómu. Konvalinka je bez zápachu. Zbierajte len zelené lístky a hľadajte mladšie menšie kúsky, ktoré nie sú horké.

V čom pomôže medvedí cesnak

Liečivé účinky sú naozaj všestranné. Legenda hovorí, že medvedí cesnak je to prvé čo hľadajú medvede po dlhom zimnom spánku aby nabudili svoj organizmus.

 • detoxikuje organizmus, obličky
 • znižuje krvný tlak, čistí krv
 • zlepšuje stav kŕčových žíl
 • zlepšuje trávenie, lieči hnačku, prevencia pred vredmi
 • odstraňuje bolesti hlavy
 • reguluje cholesterol

Medvedí cesnak je úhlavným nepriateľom baktérií a preto ak vás trápi nejaká infekcia určite po ňom siahnite. Má vynikajúce antibakteriálne účinky čo sa hodí aj pri zle hojacich sa ranách. Použite tinktúru alebo si na rany prikladajte čerstvé lístky.

Ako uchovať účinky?

Najlepším spôsobom ako uchovať všetku silu medvedieho cesnaku na dlhšiu dobu je výroba tinktúry – extraktu. Stačí naplniť fľašu listami medvedieho cesnaku, zaliať alkoholom a takúto zmes odložiť na dva týždne na tmavé miesto. Následne po uplynutej dobe tinktúru scedte. Tinkútra sa môže použiť tak na vonkajšiu ako aj vnútornú aplikáciu.

 

Sušenie medvedieho cesnaku nemá veľký význam. Aj keď sa predávajú v lekárňach čaje sušenej vňate cesnaku medvedieho, veľká časť účinných látok v nich už nieje. Aj to je dôvod prečo odporúčame v čase rastu medvedieho cesnaku využiť jeho potenciál naplno. Môžete ho pridávať do polievok, šalátov, k rôznym druhom mäsa alebo len tak nasekaný na chlieb s pomazánkov. Možnosti sú nekonečné.

Back to list

One thought on “Ide jar, hľadajte medvedí cesnak

 1. Dubovská Iveta píše:

  ďakujem pekne za článoček. Ja sa pripájam a môžem povedať, že každý rok si nazbieram medvedieho cesnaku keď rastie a konzumujem ho. Myslím že najlepšie lieky pochádzajú priamo z prírody.
  ďakujem

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.